Z tvrze je laboratoř živočišné výroby

Přímo v centru obce Džbánice leží rozsáhlý areál zemědělského charakteru.

30.7.2007 Daniel Rubeš

Tvrz v Džbánicích Autor: DENÍK/Daniel Rubeš

30.7.2007 15:01

DŽBÁNICE - Džbánická tvrz byla v minulosti malým hrádkem s ovčínem i JZD

Přímo v centru obce Džbánice leží rozsáhlý areál zemědělského charakteru. Komplex budov má pravidelné řazení kolem obdélného dvora, je vystavěn v dominantní poloze nad obcí a navíc z jedné strany jej chrání potok se strmým srázem. Areál je také nejvýraznějším prostorovým celkem v obci a proto se někteří historikové přiklání k názoru, že zmiňovaný komplex je historický areál bývalé středověké tvrze.

Džbánická tvrz mohla vzniknout snad již ve čtrnáctém století, neboť z historických materiálů víme, že v tento čas na ní sídlil místní vladycký rod. Od konce 16. století se majitelé tvrze rychle střídali a třicetiletou válkou funkce tvrze zaniká a je údajně zlikvidována.

Jiné prameny ale uvádí, že když se Džbánice staly v sedmnáctém století majetkem rakouské šlechty Elbogenů z Dolního Schönfeldu, přistoupili noví vlastníci roku 1629 k přestavbě tvrze na malý hrádek s ovčínem, poli a vinohrady.Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století spadly Džbánice pod správu obce Višňové a staly se majetkem rakouského hraběte Taaffeho. Jemu patřilo zdejší panství s číslem 1 až roku 1836, kdy jej předal hraběti Speegelovi zu Diesenberg. Členové rodiny posledních soukromých majitelů džbánickou tvrz používali až do roku 1945, kdy byli jako aktivní nacisté odsunuti. Areál tvrze byl poté zabaven a rozparcelován na několik dílů.

V jedné části byl vystavěn soukromý dům s příslušenstvím, ve zbývajícím díle vzniklo roku 1957 JZD. Z tvrze se tím stala výzkumná laboratoř pro živočišnou výrobu, přípravny a sklady.

Po mírných transformacích na přelomu dvacátého a jednadvacátého století je část areálu soukromým majetkem a slouží k bydlení; zbývající díl je ve vlastnictví obce, která jednu část používá pro vlastní potřebu a druhou část pronajímá nástupnické firmě po zrušeném JZD pro účely zemědělského charakteru.

V současnosti je tvrz Džbánice architektonicky nevýrazným souborem budov postavených kolem rozsáhlého dvora.

Areál je v majetku několika vlastníků a protože přestavbami pro účely zemědělské a živočišné výroby byl zcela setřen historický ráz místa, není pro veřejnost tvrz Džbánice volně přístupná.

14. století – tvrz v Džbáncích musí existovat, neboť z historických materiálů víme, že v tento čas na ní sídlil místní vladycký rod.

Konec 16. – počátek 17. století - majitelé tvrze se rychle střídají.

1. třetina 17. století – s třicetiletou válkou funkce tvrze v Džbáncích zaniká a stavba je zlikvidována.

Polovina 17. století – Džbánice jsou majetkem rakouské šlechty Elbogenů z Dolního Schönfeldu.

1629 - noví vlastníci přistoupili k přestavbě tvrze na malý hrádek s ovčínem, poli a vinohrady.

Přelom 17. a 18. století - Džbánice spadly pod správu obce Višňové a staly se majetkem rakouského hraběte Taaffeho.

1836 – hrabě Taaffe své zdejší panství s číslem 1 předává hraběti Speegelovi zu Diesenberg.

Polovina 19. – polovina 20. století - členové rodiny Speegel zu Diesenberg jsou posledními soukromými majiteli džbánické tvrze.

1945 – vlastníci jsou z areálu odsunuti, ten je zabaven a rozparcelován na několik dílů.

Polovina 20. století - v jedné části tvrze Džbánice je vystavěn soukromý dům s příslušenstvím.

1957 – ve zbývající části areálu tvrze vzniká JZD s výzkumnou laboratoří pro živočišnou výrobu, přípravny a sklady.

Přelom 20. a 21. století – po mírných transformacích je areál rozdělen mezi několik vlastníků.

Počátek 21. století - architektonicky nevýrazný soubor budov tvrze Džbánice je různorodým majetkem. Část slouží k soukromému bydlení.

Datum vložení: 16. 9. 2015 9:22
Datum poslední aktualizace: 12. 11. 2021 9:24

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Když stromy v dubnu odkvetou, hojně ovoce ponesou.

Svátek má Rostislav

Zítra má svátek Marcela