Stabilita a diverzifikace místní ekonomické základny

ECO2

Ukazatel stability a diverzifikace místní ekonomické základny využívá v naprosté většině veřejně dostupných dat (MOS - Databáze Městské obecní statistiky Českého statistického úřadu). Indikátor je primárně zaměřen na nabídkovou stranu místního trhu práce, tedy charakter zaměstnanosti (aktivity podnikatelských subjektů, pracovní příležitosti pro obyvatele) a jeho možnou náchylnost k zásadním výkyvům (závislost na dominantním zaměstnavateli, nedostatečná podnikatelská aktivita).

Zdroje dat potřebných pro ukazatel ECO2

2009, 2010, 2011

Počet podnikatelů v obci: 27

Počet podnikatelů na 1000 obyvatel: 168.75

Počet zahraničních právnických osob

Počet vydaných živnostenských oprávnění v ORP

Počet zaniklých živnostenských oprávnění

Počet podnikatelských subjektů podle odvětvové struktury: 2009, 2010, 2011

Zemědělství, lesnictví, rybolov: 5

Průmysl: 7

Stavebnictví: 6

Doprava a spoje: 0

Obchod, prodej a opravy motorových vozidel a spotřebního zboží a pohostinství: 3

Ostatní obchodní služby: 1

Veřejná správa, obrana, povinné sociální pojištění: 2

Školství a zdravotnictví: 0

Ostatní veřejné, sociální a osobní služby: 3

Tabulka E 2-2 Diverzifikace ekonomických činností (struktura podnikatelských subjektů dle odvětví) v obci Džbánice

Struktura podniků dle počtu zaměstnanců

Tento ukazatel vypovídá o rozložení zaměstnanosti dle velikosti podniků a umožňuje identifikovat přítomnost dominantního zaměstnavatele, jehož ekonomická kondice ovlivňuje stabilitu místního trhu práce. Pokud převažují mikropodniky a malé podniky, lze usuzovat na významnou podnikatelskou aktivitu v obci. Z počtu středních a velkých podniků (vezmeme-li v úvahu velikost ÚSC podle počtu obyvatel), lze usuzovat na možnou přítomnost dominantního zaměstnavatele, což může v případě jeho ekonomických potíží značně ohrozit místní trh práce, a tedy i ekonomicky nepříznivě ovlivnit obyvatele dané územní jednotky.

200920102011

Počet subjektů bez zaměstnání: 22

Počet subjektů s 1-9 zaměstnanci - mikropodniky: 2

Počet subjektů s 10-49 zaměstnanci – malé podniky: 0

Počet subjektů s 50-249 zaměstnanci – střední podniky: 0

Počet subjektů s > 249 zaměstnanci – velké podniky: 0

Tabulka E 2-3 Struktura podniků v obci Džbánice dle počtu zaměstnanců

Ukazatel vyjížďky a dojížďky za prací – doplňkový indikátor

Tyto údaje jsou k dispozici pouze v rámci neveřejné (tj. zpoplatněné) části databáze MOS, proto je jejich použití chápáno pro ukazatel jako nadstandardní i doplňkové v případě, že data budou k dispozici z nějakého relevantního zdroje (nejen placená část MOS, ale i strategické dokumenty ÚSC apod.).

2001, 2011

• Vyjíždějící do zaměstnání: 64
    • v rámci obce: 3
    • v rámci okresu: 45
    • v rámci kraje: 12
    • do jiného kraje: 4
  • vyjíždějící do zam. denně mimo obec:47

Tabulka – vyjížďka obyvatel do zaměstnání v obci Džbánice

Tento rozšiřující indikátor lze zkoumat z hlediska vývoje v čase jako podíl dojížďky a vyjížďky do zaměstnání na celkovém počtu obyvatel. Jeho smyslem je doplnit obraz podnikatelské aktivity v sídle ve vztahu k rovnováze trhu práce. Pokud je ukazatel nepříznivý (tj. vychází výrazně v neprospěch vyjížďky za prací), indikátor signalizuje, že místní pracovní trh je závislý na spádové oblasti, což se v budoucnu může projevit odlivem obyvatel, resp. jejich stagnací. Může to indikovat rovněž nedostatečnou podporu podnikatelskému prostředí ze strany místní samosprávy.

Výnos daně z příjmů fyzických osob ze samostatné výdělečné činnosti na jednoho obyvatele

Smysl tohoto dílčího ukazatele spočívá ve sledování v čase – jakým způsobem se vyvíjí podnikatelská aktivita v souvislosti s výběrem místních daní v ÚSC. Z hlediska tohoto trendu pak má svůj význam sledovat trend růstu či poklesu této položky v návaznosti na trend růstu či poklesu daňových příjmů (v ekonomické realitě let 2009 a 2010 lze očekávat pokles, proto je vývoj této položky vypovídající z hlediska stability podnikatelského prostředí v období hospodářské recese).

2009, 2010, 2011

Výnos v Kč

Počet obyvatel je dostupný na webových stránkách Českého statistického úřadu, případně ve strategických dokumentech či na webových stránkách příslušného ÚSC. Webové rozhraní ČSÚ je k dispozici zde: czso.cz

Tento údaj se získá podílem Položka 1112 / počet obyvatel.

Interpretaci jednotlivých ukazatelů je třeba zasadit do srovnání s obdobným typem ÚSC

Datum vložení: 16. 9. 2015 9:43
Datum poslední aktualizace: 12. 11. 2021 9:46

Březnové slunce má krátké ruce.

Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.

Svátek má Soňa

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Zelený čtvrtek
  • Den učitelů