Džbánice - bývalý úkryt ženy prezidenta

Vyprávět by ve Džbánicích mohla každá zeď. Nejvíce však asi ty zdi, které skrývaly ženu generála Ludvíka Svobody.

28.10.2010 Sylva Pavlačková

Džbánice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Malebná vesnička, která patří k nejmenším a málo známým obcím na Znojemsku, má ve své paměti dramatický příběh z druhé světové války.

Sylva Pavlačková

Diskutovat (0) 28.10.2010 10:01 aktualizováno 28.10.2010 14:38

Autor: DENÍK/Sylva Pavlačková

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Džbánice se totiž zapsaly do národních dějin tím, že v podzemí obchodu Františky Černé, v domě s číslem popisným šedesát, skrývali místní lidé dva roky manželku československého generála Ludvíka Svobody, pozdějšího prezidenta, se svou dcerou. Díky ochotě a odvaze džbánických se žena i s dítětem dočkaly osvobození. Ukrýváním rodinných příslušníků velitele československých jednotek, bojujících tehdy v Sovětském svazu, tak lidé riskovali svůj život.

Prezidentova dcera Zoe Klusáková – Svobodová si zachovala osobní vztah k obci a navrhovala, že by ve zdejší nevyužívané budově základní školy mohlo vzniknout muzeum Ludvíka Svobody. „Jenže všechno záleží na finančních možnostech. Proto škola zatím nenašla žádné využití. Můžeme se však pochlubit pamětní medailí za záslužnou práci pro přátelství mezi národy od Společnosti Ludvíka Svobody, kterou nám před dvěma roky předala právě dcera armádního generála,“ řekla první žena Džbánic Jaroslava Kulhánková.

Datum vložení: 16. 9. 2015 9:18
Datum poslední aktualizace: 12. 11. 2021 9:22

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Když stromy v dubnu odkvetou, hojně ovoce ponesou.

Svátek má Rostislav

Zítra má svátek Marcela